Jak istotny jest pasek napędowy w skuterach i czemu lepiej nie oszczędzać

Jeśli szanujemy swój jednoślad, będziemy stale go doglądać i sprawdzać jeszcze przed poważnymi awariami, czy wszystko jest tak jak powinno. Poruszę dziś temat jednośladów, które nie są dla mnie motocyklem, jednak wybierane są przez wszystkich młodych adeptów – mowa oczywiście o skuterach.

Czym objawia się zerwanie paska napędowego? Opiszę nieco dokładniej sytuację, by nie zaskoczyło was to w czasie jazdy i żebyście nie musieli panikować.

Jest wieczór, a wy znajdujecie się w odległości 20 kilometrów od miasta. Nagle zaczynacie odczuwać spadek przyspieszenia i szybkości, lecz obroty stale rosną, nagle wskakują na poziom, którego normalnie nie da się osiągnąć waszą maszynę (potocznie mówiąc, zamykacie licznik). Skuter nagle staje i nie chce w żadnym wypadku odpalić – tak oznacza to zerwanie paska napędowego i posiadanie zapasowego praktycznie nic wam nie da, ponieważ potrzebne są również odpowiednie narzędzia.

Jak temu zapobiec?

Wystarczy raz na jakiś czas powinniśmy sprawdzić, jak wygląda stan paska napędowego i jeśli pokazują się już jakieś objawy nadmiernej eksploatacji, powinniśmy zamówić nowy i w niedługim czasie dokonać wymiany. Pasek napędowy musimy dobrać odpowiednio do modelu naszego motocykla, więc nie powinniśmy kupować wszystkiego na przysłowiowe hurra, gdyż może okazać się, że wszystko zupełnie źle dobraliśmy.

Nie musimy się jednak martwić, ponieważ każdy sklep motocyklowy, który będzie w pełni profesjonalnie podchodził do swoich klientów, będzie udostępniał rozpiskę pod produktami, do jakiego modelu skutera one pasują.

Jak wygląda cena i czy warto oszczędzać?

Ceny zaczynają się od 20 złotych i zazwyczaj są to paski napędowe, które stosowane są w chińskich skuterach niskiej jakości. Na takich produktach, nie będziemy w stanie przejechać wielu kilometrów, więc powinniśmy dość często doglądać swojego paska. Najdroższe modele pasków, mogą dojść do kwoty ponad 400 złotych, lecz służą one do dużo większych pojemności oraz wykonywane są z takich materiałów jak super mocny kevlar.