Płyn hamulcowy, czyli jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Szukając sposobu na poprawę swojego bezpieczeństwa w czasie jazdy jednośladem, zawsze myślimy w pierwszej kolejności o układzie hamulcowym, w końcu nie chcemy znaleźć się w sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie wyhamować przed awaryjnie i gwałtownie zatrzymującym się pojazdem, jadącym przed nami.

Jeśli już mamy pytania związane z samym układem hamulcowym i czynnością która powinna być wykonywana systematycznie, to powinniśmy zaliczyć do niej wymianę płynu hamulcowego, która będzie wykonywana systematycznie co dwa lata.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czemu powinniśmy wykonywać tego typu czynność i co może być konsekwencją zaniedbań? Odpowiedź, że nasze bezpieczeństwo, byłaby nazbyt ogólna, więc zajmiemy się rozwinięciem tego tematu.

Płyn hamulcowy w czasie kontaktu z otoczeniem, będzie chłonął wilgoć, a niestety układ hamulcowy nie jest w stu procentach szczelny, gdyż taki nie może być. Z czasem przez przewody hamulcowe i podczas kontaktu z otoczeniem płynu w zaciskach, będzie dostawać się coraz większa ilość wody, a co za tym idzie, płyn będzie posiadał o wiele większą ilość stężenia wody, więc temperatura wrzenia będzie niżna, co automatycznie będzie powodować niebezpieczeństwo. Problem niestety może pojawić się w kwestiach korozji, gdyż obecność wody w układzie hamulcowym, będzie powodować jej powstawanie.

Korozja oznaczać będzie zniszczenie układu hamulcowego i obniżenie jego skuteczności z czasem, finalnie możemy spodziewać się również zanieczyszczenia płynu, co będzie oznaczać konieczność częstszej jego wymiany. Zagotowanie się płynu, będzie powodować jego parowanie, co będzie o wiele bardziej niebezpieczne, gdyż skuteczność układu hamulcowego, spada wtedy niemal do zera – a to będzie oznaczać istotę wysokiej jakości płynów hamulcowych.

Jak więc je wybrać?

Zacznijmy może od ceny, ponieważ ta najprawdopodobniej będzie najmocniej interesować większość z nas. Płyn hamulcowy to kwestia kilkudziesięciu złotych, jeśli wybierzemy produkt wysokiej jakości, jeśli będziemy chcieli oszczędzać na siłę, uda nam się go kupić już za 11-15 złotych, jednak warto zastanowić się po co na siłę oszczędzać te pieniądze, skoro jest to wypadek ponoszony raz na rok, a różnica wynosi cenę posiłku w restauracji z jedzeniem fast foodowym.

Różnicę możemy zauważyć gołym okiem w opisach produktów, ponieważ Valvoline DOT 4, jest produktem w cenie 29 złotych i posiadamy dokładny opis temperatury wrzenia, która wynosi 265 stopni oraz informacje, że przeznaczeniem są motocykle nowoczesne. Przy zwykłym produkcie za 12 złotych, nie posiadamy zupełnie żadnych informacji, nawet nazwy.